Sportifbilgi.com

Spora ait bilgi merkeziniz..

Salgından En Çok Etkilenecek Spor Branşları

Korona Virus salgını başladığından beri tüm dünyada sportif faaliyetler neredeyse durma noktasına geldi. Hatta dünyada evde yapılan egzersizlerin dışında hemen hemen hiç bir spor faaliyeti gerçekleşmedi. Peki Covit-19 en çok hangi branşları vurdu? Hangi spor branşları salgından diğer branşlarda daha fazla zarar görüyor ya da görecek?

Devlet büyüklerinin de “YENİ NORMAL” dediği dönemde gerek Korona virus’ ün genel korunma kuralları, gerekse spor branşlarının uygulanışındaki özelliklerini yan yana getirerek bu salgından en fazla etkilenecek spor branşlarını tahmin etmeye çalıştık.

Bu anlamda spor ile Korona virus korunma kurallarını harmanladığımızda temas ve mesafe konusunda Korona virüs salgınından en fazla etkilenen spor branşlarının başında Güreş ve Judo gibi yakın mücadele sporları geliyor. Güreş ve Judo gibi branşlar performans gerektiren spor branşları olduğundan MASKE kullanımı da olası görünmüyor. Yoğun performans gerektiren spor branşlarının antrenman esnasındaki oksijen ihtiyacını maske takarak karşılamak mümkün olmadığı için Güreşçinin ya da Judocunun sıcak yaz aylarında bu durumla başa çıkabilmesi de hiç kolay değil.

Güreş ve Judo gerek kuralları, gerekse teknik detayları açısından ne kadar farklı olsalarda, Korona salgınında takıldıkları kurallar aynı. Yakın temas, güvenli mesafe (sosyal mesafe) ve maske.

Antrenmanlarda bir mindere ya da tatamiye bir çok partner sporcunun çıkacağını da düşünürsek, Güreş ve Judo sporcuları ve kulüpleri korona salgını yaşadığımız bu dönemi diğer spor branşlarına göre çok daha fedakarlık yaparak geçirmek zorunda olduğunu düşünüyoruz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir