Sportifbilgi.com

Spora ait bilgi merkeziniz..

JİNEKOMASTİ NEDİR? Ameliyat olamadan önce nelere dikkat edilmelidir?

Jinekomasti; erkeklerde meme dokusunun genişlemesi veya şişmesidir. Bir veya iki memeyi etkileyebilmektedir. Çoğunlukla testosteron seviyeleri ile dengesiz veya çok yüksek olan erkek östrojen seviyelerinden kaynaklanmaktadır. Bu durumda; meme ağrısı ve hassasiyet sık görülen semptomları oluşturmaktadır.

Bu yüzdendir ki vücudumuza giren östrojen artıran gıdalardan uzak durmak gerekir.

  • Soya Ürünlerini evinize sokmayın.  (protein tozlarında, protein barlarında, bazı peynirlerde, nohutta, corn flakslerde, bazı makarnalarda) Gıdaları almadan önce mutlaka içerdiklerini inceleyin.
  • Şeker ve Karbonhidrat; 38 gr maksimum günlük alınması gereken miktardır. Tahıl ürünlerini bu dönem de kesmek gerekiyor. Karbonhidratı, meyveden ve esmer pirinçten ve de tatlı patatesten alabilirsiniz.
  • Et ve süt ürünleri; organik olmayan antibiyotik ile beslenen hayvanlara verilen etler ve tavuklardan uzak duracağız. Süt ürünlerinde, 20 den fazla ilaçlama ve kimyasal süreçten geçtiği için östrojen artırıcı olarak görülmektedir.
  • Plastik; Plastik ile şişelenmiş yemek kaplarından maddelerde PBA vardır. Östrojen taklidi yapar ve testosteronu östrojene çevirir. Teflon tavalarda yapılan, ısıtılan gıdalarda 400 katı kadar yemeğin östrojen taklitçilerini efektif hale getirdiği kanıtlanmıştır.
  • Diyet; En önemli kural. Fazla Östrojeni atar. Brokoli-karnabahar- marul- bürüksel lahanası-kıvırcık, bu gıdalar östrojeni atan gıdalardır. Bol miktarda tüketebilirsiniz.

Testesteronu artıran gıdalar; Kolesterol olan her şey testeteronu artırır. Başlıca gıda yumurta korkmadan yiyebilirsiniz. Badem Hindistan cevizi yağı, çilek, asitli meyveler ( greyfurt, portakal vs gibi) tüketebilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir