Sportifbilgi.com

Spora ait bilgi merkeziniz..

BİSİKLET SELE AYARI NASIL YAPILIR

Bisiklette keyifli bir sürüş için sağlıklı ve konforlu bir sele kullanmalısınız. Sele ayarınızı iyi yapmadıysanız çok kaliteli bir seleye sahip olsanız bile iyi bir sürüş hissi elde edemez, çabuk yorulur, gereğinden fazla enerji harcar; diz, kalça, bel rahatsızlıklarına yol açabilirsiniz.

Selenin yatay ayarı Bu ayarı yapmak için bisikletinizi dik konumda olması gerekir. Bisikletinizi bir duvara yaslayarak yapmayı deneyin. Sabitleyemiyorsanız tutması için birinden yardım isteyin.

Bisikletiniz dik pozisyondayken; seleyi yere tam paralel olacak ve açı yapmayacak şekle getirip gevşettiğiniz vidayı sıkın. Bunun için bir su terazisi de kullanabilirsiniz.

Doğru yükseklik: Yatay olarak doğru ayarlanmış olan selenizin üstüne oturun. Bir bacağınızı pedala basma pozisyonuna getirin. Bacak pozisyonunuzu inceleyin. Bu duruş sizin doğru sele yüksekliğinizi belirleyicisi olacak! Pedalın en altta basılı olduğu pozisyonda bacağınızın tam düz olduğundan emin olun. Bu selenin doğru yüksekliğini sağlar. Pedala ayağınızın topuktan sonra gelen orta kısmıyla bastığınıza emin olun. Pedalın tam düz bir bacakla itilmemesi verimi düşürürken diz sakatlıklarının da sebebi olur.

Bu ayarlar günlük sürüşte size yardımcı olacak ilk ayarlardır. Daha uzun sürüşler ve daha verimli kullanım için bir uzman yardımı almayı düşünebilirsiniz.

Keyifli sürüşler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir